PEDAGOJİK FORMASYON SERTİFİKA PROGRAMI

48 yorum - PEDAGOJİK FORMASYON SERTİFİKA PROGRAMI

 • kadir

    Hocam,
   Ben 4. sınıf öğrencisiyim tekrar basvuru yapmamız gerekli mi? Yoksa önceki basvurular mı değerlendirilecek.
  Teşekkürler

 • şener

  bi de 4. sınıf kontenjanları 3. sınıfa kaydırılmıştı.peki bu kontenjanlar tekrardan 3 lerden alınıp 4 lere mi aktarılacak yoksa 4 lere fazladan yeni kontenjanlar mı verilecek?

 • Bu konuda açıklama yapılacak. Koşullar değiştiği için tekrar başvuru yapmanız gerekebilir.

 • 3. sınıfların işlemleri bittiği için önceden 4. sınıflara verilen kontenjanların 3. sınıflardan geri alınması mümkün değil. 4. sınıflara ek kontenjan verildi.

 • aslı tek

  ege sadece 120 ögrenciye formasyon verecekmiş fen fakültesi edebiyat fakültesi hemşirelik besyo olmak üzere 5 fakülte toplamı 120 olacakmış yani bölüm başına 3-4 kişi düşüyormuş ama ne zaman kayıt ne zaman ne yapılacak buna dair hiç bi bilgi yok birisi şu duyuralara güzel bi açıklama yapsada bizim aklımızda ki soru işaretleri gitsin

 • Bize herhangi bir üst birimden sözlü ya da yazılı bilgi gelmeden açıklama yapmamız doğru olmaz. Evet aklınızdaki soru işaretlerinin gitmesi iyi olur ama durum da bu.

 • özkan

  4.sınıflar için formasyon kararı yeniden alınmış.peki biz duyurularda görmedik bunu.oldu mu yeniden başvurular?ve bir de daha önce başvurmuştuk,tekrar mı yapmalıydık??

 • sunhera

  YÖK 4 lere formasyonu geri verdi ama şimdi fen fak ın bize ayırdığı kontenjan 51 . bizim kontenjanımızı 3 lere verdiniz ve bunu tek yapan üniversite ege.Diğer hiçbir üni böyle bi uygulama yapmadı hatta önceden kazananlaraşimdi direk kayıt yaptı.Yine mağdur durumdayız ne anladık bu işten.Dekanlık bu haksızlığı gidermelidir.

 • ayşe

  evet 4.sınıflara verilen kontejan 3.sınıflara verildi ama şimdi daha az bir kontejan veriliyor  ne bu şimdi sus payı filan mı hiç verilmeseydi daha iyi resmen dalga geçiliyor ?? ege de niye böyle ?? celal bayar üniv.de başvurular yapıldı bitti bile biz de daha doğru düzgün bişey yok .son sene şu yaşattıklarına bakın yaa hayret bişey illa para alcaklar ya bizden o isteniyor .

 • sinem

  artık komedi bi durum aldı bu iş . 51 kişilik kontenjandan bahsediliyo fen fakultesi için ,diğer üniversiteler 2.5 ortalamalı bütün başvuran öğrencileri alırken bizim okulumuzun böyle bir tercih yapması ne kadar anlamlı ? İyi eğitim için Ege Üniversitesini seçmekle yanlış mı yaptık ki acaba ? Lütfen hakkımız olan kontenjanları ayırsınlar !  3.sınıflara 100 kişi ayrılmışsa bize de o kadar olmalı ! 

 • kadir

  Varol Hocam
  Bu konuda surekli diğer universiteleri örnek gösteriyoruz gecen sene uludag unv. formasyon vermeye basladı bizim okul vermedi. Şimdi Y.Ö.K ten yazı var 4. sınıf ortalaması 2.5 olan ve alttan basarısız en cok 2 dersi olan öğrenciler kredisi yettiği kadar dersi alabilecek diye ama siz hala kontenjandan bahsediyorsunuz. Bu konuda da yine maalesef baska bir unv. örnek veriyorum Sakarya universitesinde kontenjan olmaksızın basvuran ve sartları sağlayan herkesin formasyon basvurusu kabul edilmiş. Hatta mühendislik fak. bile basvuranlar olmuş . 2000 civarında öğrenci formasyon alıyor. Haftaya dersler baslıyor. Peki bunu biz niye yapamıyoruz ????? hala neyi bekliyoruz donemin bitmesini mi???
  teşekkürler

 • ayse

  Merhaba,
  Madem bu 4. sınıflara da verilecek 3, sınıflarda 2,5 ve üstü ortalaması olmasına rağmen alamayanlar ne olacak ben anlamadım demek ki kontenjan sınırlaması yok ve kimsenin not ortalaması açıklanmadı not ortalaması açıklansa daha iyi olmaz mı?
  Teşekkürler 

 • Sevgili öğrenciler,

  Haklı olarak başka üniversitelerden örnekler verip serzenişte bulunuyorsunuz ama bu konuda yapılanları bilmediğiniz için bir şey yapılmıyormuş gibi düşünerek davranıyorsunuz.

  Üniversitelerin üzerinde YÖK var ve YÖK bir karar aldığında üniversiteler bunu uygulamak zorundalar.

  Üniversitemiz yasa ve yönetmelikleri aynen uygulayarak bu konuda yapılması gerekenleri yapmaya çalışıyor. Başlangıçta 4. sınıflar için Fakültemize verilmesi önerilen kontenjanın 20 kadar olduğunu, bunun 50 civarına, sayın Dekanımızın toplantıda gösterdiği çabalarla yükseldiğini bilmelisiniz. Ayrıca bu eğitim ile ilgili olarak bir ücretin ödenip ödenmeyeceği, ödenecekse de ne kadar olacağının belirlenmesi gerekiyor. Bu da ancak Üniversite yönetiminin önümüzdeki hafta yapacağı olağan toplantıda belirlenecek. Bu nedenle de bu konuda henüz açıklama yapılmadı.

 • simay

  Üniversite üzerinde YÖK var tabiki ama bu YÖK Uludağ Üniversitesi ninde Sakarya Üniversitesi ninde üstünde var ! Ama nedense bizim üniversitemize kurallar geçerliymiş gibi gözükmesi de garip bir durum ! Eğer başka üniversiteler koşullar sağlandığı sürece kontenjana bakmaksızın öğrencilerini kabul edebiliyosa Ege neden bunların içinde yok diye soru aklımızdan geçmeden de durmuyo yani…

 • Matematikci

  Koca fen fakültesinde 50 kişi formasyon alacak.Bu da yaklaşık 3,50 ortalama üstündekilere denk geliyor.Niye hakkımız olan kontenjan 3. sınıflara veriliyor.Suçumuz onlardan 1 sene erken üniversiteye başlamak mı? 

 • sunhera

  Hocam sizden kaynaklı olmadığını eğitim fakültesinin zorluk cıkardığını biliyoruz.Fakat eğitim fakültesi bizim üzerimizde nasıl böyle baskı kurabiliyor anlamıyorum.Az kontenjan verilmesi eğitim fakültesinde yeterli akademisyenin olmaması .Peki neden dışarıdan hoca tutulmasına karşı bir tutum içerisindeler.Buradaki art niyet açıkca belli.Ben Ege üni öğrencisiyim diye, öğrenci sayısı fazla diye başka üniversitelerde aynı bölümde okuyan kişilerin sahip olduğu formasyondan mahrum kalıyorum.Dediğim gibi kurulalı henüz 10 yıl olmuş eğitim fakültesi bu şekilde 51 kişilik kontenjanla ne yapmaya calışıyor.

 • Köklü üniversite olmanın gereği bu. Yasa ya da yönetmelikleri uygulama zorunluluğu var. Sayın Rektörümüz tek başına bazı şeylere doğrudan karar vermek yerine, son derece demokratik bir yaklaşımla kurulların görüşüne başvuruyor. Bu da iyi bir yaklaşım. Bunun yansıması olarak ta acele etmeden olması gereken biçimde uygulama yapmak oluyor.

  Diğer üniversiteler acele bu konuda ediyorlar ama sonucunda oralarda bu konuda sıkıntı ortaya çıkması büyük olasılıktır.

 • 4. sınıfların kontenjanı 3. sınıflara verildiğinde, şu anda YÖK tarafından 4. sınıflara verilen ek hak ortada yoktu. İki seçenek vardı: Ya 4. sınıflara verilen kontenjan iptal edilecekti, ya da 3. sınıflara verilerek onların kontenjanı arttırılacaktı. 2. tercih edildi.

 • Het fakülte ve bölümün belli bir kapasitesi var. Düşünün ki örneğin bir öğretim üyesi en çok 100 kişilik bir sınıfa ders anlatabiliyor ise ve bu sınıfın mevcudunu 250 yaparsanız o ders ne kadar iyi, ne kadar verimli yapılabilir?

  Dışarıdan öğretim üyesi tutulması geçici bir çözüm olabilir ama sizin bilmediğiniz bazı engeller var. Bir ders için dışarıdan bir öğretim üyesi atamak için dönem başlamadan çok önce yazışmalar ve kurul kararları gerekiyor. Takdir edersiniz ki formasyon konusunda son 1 ay içinde bile bir çok değişiklik yapıldı. Oysa ki bu konuda dışarıdan öğretim üyesi ataması yapmak için Mayıs ayı sıralarında girişimde bulunulması gerekirdi. Bu da bu durum için olanaksız idi, çünkü henüz formasyon verilip verilmemesi dahil hiç bir şey belli değildi.

 • fzik

  3.sınıflar formasyona başladı hatta ders kayıtlanmaları bile yapıldı.vizeler yaklaşmışken bir ücret talep edilecek olması( gelen bildirgede oyle yazmakta) saçma değilmi? tam karar belli değil bunun farkındayım fakat her ücret gibi buda 1. ve 2. ögretim seklinde yapılırsa dersleri 1. ögretim zamanı gören 2. ögretimlere haksızlık olmazmı? kurulda böyle birşey konuşulursa bu düşüncelerimi iletirseniz çok sevinirim. ayrıca ücrettabi edilirse ders kayıtlanması  yapıldığı halde ücreti ödeyemeyecek durumda olan arkadaşlarımıza ne olacak? 

 • Matematikci

  Şunu belirtmek isterim ki Sakarya Üniversitesi 4. sınıfların formasyon hakkını geri alabilmek için yök'e itiraz etti ve yök kabul etti. Niçin bizim üniversite hakkımız olan formasyonu geri alabilmek için yök'e itiraz etmek yerine zaten 4. sınıflara formasyon verilmeyecek bari 3. sınıflar 4. sınıfların kontejanından yararlansın diyor.Bu haksızlık değilde nedir.Bizim hakkımızı üniversitemiz savunmazsa kim savunacak?Anladım suçumuz üniversiteye 1 sene erken başlamak değil ege üniversitesini tercih etmek.

 • simay

  Keşke bir sene sınıfta kalsaymışım diye düşündürten Ege Üniversitesi' ne ne demek gerekir ki … Keşke o kadar puan almak yerine Sakarya Universitesi ne gitseydim de formasyon hakkımı olması gerektiği gibi alabilseydim …

 • aslı tek

  biz ne kadar çabalasak da bizim hocalarımız bize gereken destekği vermediği sürece hiç bişey olmaz egeden ege üniversitesinde okumak ayrıcalık derken şimdi düşündüğüm tek şey var egede okumak gerçekten aptallık kazandırdıklarından daha çok bizden alıp götürdükleri var piskoloji diye bişey bırakmadılar bizde köklü üniversite anlayışı öğrenci haklarının savunulmaması onların zor durumda debelenmesini sağlamak ben tüm bunlardan bunu anlıyorum sakarya üniversitesi bile egeden üstün haklara sahipse ege üniversitesinin hiç bi etkinliği hiç bir söz hakkı yok demekki

 • ayse

  hocam siz YÖKün gönderdiklerini uyguluyorsunuzda diğer üziversiteler uygulamıyor mu yani sakarya üniversitesi nasıl o kadar kişiye formasyon veriyorda ege gibi büyük bir okul veremiyorr

 • sunhera

  hocam öğretim üyesi ataması mayıs ayında oluyor diyorsnuz da ocak 2010 da formasyon verilecegi bellli olmuştu. Hadi 4 lere iptal edildi geri verildi ama sizin önceden düşünüp yine hoca atamanız gerekirdi sonucta 3 üncü sınıflardan da yök ün sartlrı sağlayıp alamayanlar var . ama diger üniversitelerde bu durum söz konusu deil. Hem kurullar arasında hem sistemde hata var ama bu hatanın sebebi tecrübesizlikten ileri geliyor.

 • VEDAT

  evet 4 sınıflar için okuyabileceğimiz yasal bir belge varmı??

 • Nadide KAZANCI

  4.sınıflara pedagojik formasyon sertifikası programının kaldırılması ve tekrardan aynı hakkın verilmesi YÖK Başkanlığının almış olduğu kararların uygulanması sonucu ortaya çıkmıştır. Not ortalaması 2,5 olan tüm öğrencilere pedagojik formasyon sertifika programının hangi üniversitelerde uygulandığını belgeleri ile Dekanlığımıza getirirseniz çok sevineceğim. Sözünü ettiğiniz tecrübesizliğin ne olduğunu da ayrıca anlayamadım. Pedagojik formasyon konusunda YÖK Başkanlığı tarafından farklı tarihlerde birbiri ile bağlantısı olmayan çok sayıda yazı gelmiştir. Üniversitemiz de bu yazıların gereğini yapmıştır.

 • Nadide KAZANCI

  Sakarya Üniversitesinin pedagojik formasyon alan öğrenci sayısını lütfen bildiriniz.

 • Nadide KAZANCI

  Bu nkonuda inanılmaz bir yanlış içerisindesiniz. Ege Üniversitesi 4.sınıf öğrencilerine de pedagojik formasyon uygulanabilmesi için ders programlarını bile YÖK’e göndermiştir. Dolayısı ile lütfen Sakarya Üniversitesi’nin Web sayfasındaki yazıya aldanmayınız.

 • Nadide KAZANCI

  Pedagojik formasyon öğrencinin örgün ya da II.öğretim öğrencisi olması ile ilişkisi olmayan bir programdır. Bu program koşulları sağlayan öğrencilerin tamamen isteğine bağlıdır.

 • kadir

  Nadide Hocam,
  http://www.ogrisl.sakarya.edu.tr/   bu linke girerseniz geçerli ve geçersiz başvurular diye 2 adet duyuru var geçersiz başvurularda sadece alttan fazla dersi olan yada kredisi ders almaya yetmeyen öğrencilerin formasyon başvurusunun kabul edilmediğini not ortalaması 2.5 olan ve şartları sağlayan arkadaşların başvurularının kabul edildiğini görebilirsiniz.
  Teşekkürler

 • aslı tek

  hocam bunun belgesini istiyorsunuz  çok güzel ama kaç öğrenci aldınız bunların listesini bize verin diye bu üniversitelere gidip belgemi bulalım bu okullarda okuyan arkadaşlarımız var ve biz onların bize aktardıkları şekilde burda yorum yapıyoruz şunu yapabilirz ama ben celal bayarda ve sakarya da  okuyan arkadaşlarımı çağırayım sizin yanınıza gelsin bide onlar anlatsın size

 • ayse

  bu durum her şeyi açık açık ortaya koyuyor sakarya üniversitesinde kamu yönetimim bile formasyon alamıyoruz çok acıı çok kötü bi durum 2,50 üzerinde notum olmama rağmen alamadımm

 • ayse

  niye kimse ne zamandı cevap yazmıyor buraya kaç gündür bilgi istiyoruz

 • semiha

  arkadaşlar 4. sınıf öğrencilerine formasyon 4 dönemde verilicekmiş mezun olduktan sonraki iki dönemde para ödenicek mi bilen varsa cevap yazabilir mi

 • Berna GŐNÜL

  sayın semiha
  Formasyon ücretleri hakkında Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından bu konu hakkında herhangi bi bilgi ve talimat gelmedi.Bilgi geldiğinde sitemizde paylaşırız.

 • şener

  peki mezunlar için 2. dönem formasyon açılabilir mi?diğer okullarda açılacağı söyleniyor?ege üniversitesinde 2. dönem formasyon açılacak mı?

 • Berna GŐNÜL

  Sayın Şener
  Bu konuda henüz bir bilgi aktarılmadı fakat aktarıldığı takdirde sitemizde yayınlarız.

 • barış

  bilgisi olan lütfen yazarmı acaba 2011de agnosu 2.50nin altında olanlara formasyon verilme ihtimali varmı (AMA VERİLMEZSE ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK OLMAZMI keşke dönem uzatıp agnoyu yükseltseydik)

 • barış

  yada cüzi bi miktar paraylan verilse

 • Berna GŐNÜL

  Sayın Barış
  2011-2012 formasyon başvuru bilgileri Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından fakültemize bilgi verildiği takdirde sitemizde duyuru yapacağız.

 • SEWGİ

  mezunlar için ikinci yarıyılda formasyon verecek üniw var mı bilen varsa yazar mı_

 • taw a roje

  Lütfen arkadaşlar ikinci dönem formasyon açılacak mı bir cevaaap!!!

 • Berna GŐNÜL

  SAYIN ROJE
  Bu konuda Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan bilgi aktarılmadı.Aktarıldığı takdirde sitemize yayınlayacağız

 • müzikçi

  arkadaşlar 2dönem formasyon veren ünvesıte var mı?

 • ahmet

  formasyonnnn ikinci dönem için açılsınnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 • irem tuncay

  Bu yıl mezun olucam konservatuvar öğrencisiyim ortalamam 2.50 nın altında formasyon alabılmem ıcın kesinlikle ve kesinlikle ortalamamın 2.50 olması sart mı?

 • zeliha

  pedagojik formasyon ücretleri ne zaman ödenecek

Yorum Yazın

 

 

 

Şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: