canlı destek
Doç. Dr. Aşkım Hediye Çetinel’in TÜBİTAK 2020 yılı 1’inci döneminde bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapılmasına imkan sağlanan 1001 projeleri kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Aşkım Hediye Çetinel’in yürütücülüğünü yaptığı “Sukroz Taşıyıcılarını kodlayan, AtSUT2, AtSUT3 ve AtSUT4’ün Farklı Abiyotik Stres Koşulları Altındaki Arabidopis thaliana’nın ROS-İlişkili Redoks Düzenlenmesi ve Sinyallemesi Üzerindeki Rolü” projesi, TÜBİTAK 2020 yılı 1’inci döneminde bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapılmasına imkan sağlanan 1001 projeleri kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır.

Bitkilerde en bol bulunan şeker formu olan Sukroz’un hem fonksiyonlarını hem de bitkideki miktarını ve dağılımını düzenleyen Sukroz Taşıyıcıları’nın (SUT), tuzluluk, sıcaklık ve kuraklık gibi ekstrem koşullar altındaki bitkilerin kök ve yapraklarındaki hücresel redoks düzenlenmesi ve ROS sinyallemesi üzerindeki etkilerinin; biyokimyasal ve moleküler düzeyde inceleneceği araştırmada, bitki büyümesi ve verimi üzerinde oldukça etkili olan SUT’ların, bitkilerin abiyotik stres toleransındaki olası yeni fonksiyonları ilk defa belirlenecektir.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ