canlı destek
Doç. Dr. Ayhan ŞENKARDEŞLER’in TÜBİTAK’a 2020 yılı 1’inci döneminde önerdiği 1001 projesi desteklenmeye hak kazanmıştır.

 

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan Şenkardeşler’in yürütücülüğünü yaptığı “Türkiye’de Yayılış Gösteren Heterodermia sensu lato (Physciaceae, likenleşen Ascomycota) Cinsinin Morfo-anatomik, Kemosistematik ve Multigen Filegenetik Analizleri ile Revizyonu” isimli TÜBİTAK-1001 projesi, 2020 yılı 1’inci döneminde desteklenmeye hak kazanmıştır.

Heterodermia ve akraba cinsleri, son yıllarda çok sayıda antibiyolojik aktivite çalışmalarına konu olmuş bir gruptur. Diğer yandan, kullanışlı teşhis anahtarı olmadığından, tıbbi açından önemli olan bu cinslere ait 2009 yılına kadar Türkiye liken biyoçeşitliliği ile ilgili yapılan çalışmalarda tek tür verilmiştir. Proje yürütücüsünün yaptığı ön çalışmada, bu türün revize edilmesi gerekliliği ortaya çıkmış olup, bu cinsler morfolojik, anatomik ve kemotaksonomik yöntenmerle detaylı incelenecek, ayrıca moleküler biyolojik yöntemler de kullanarak filogenetik analizlerle elde edilen verilerle valide edilecektir.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ